Smart Business Festival CZ 2017 hledal odpověď na otázku: Co přinese Průmysl 4.0 české ekonomice a společnosti? Fotogalerie

V pražském Wellness Hotelu Step skončil dvoudenní Smart Business Festival 2017, jehož hlavním mottem bylo heslo „Lid versus roboti?“ a nosným tématem dopad pokročilé digitalizace a robotizace na českou ekonomiku a společnost. V rámci dvoudenního programu zahájeného ministrem průmyslu a obchodu Jiřím Havlíčkem se krom hlavního keynote speakera, jímž byl americký futurista Martin Ford, zúčastnilo více než 30 přednášejících, kteří jsou špičkami ve svých oborech. Diskuze na témata související s rozvojem lidských zdrojů, investicemi, právními a bezpečnostními riziky digitálního věku nebo dopady nových obchodních modelů na ekonomiku firmy, přinesly závěry, které budou dlouho rezonovat českým průmyslovým i akademickým prostředím. Přednášející i účastníci se shodli na tom, že výzvy související s řešením společenských dopadů digitalizace jsou palčivější, než samotný rozvoj a zavádění technologií a je třeba se k nim postavit čelem tak, aby se Česká republika úspěšně popasovala s digitální transformací svého průmyslu a měla tak šanci získat náskok v mezinárodním srovnání.

„S letošním Smart Business Festivalem jsme velmi spokojeni,“ uvádí k průběhu akce  předseda řídicí rady sdružení CzechInno David Kratochvíl. „Na jedno místo se totiž podařilo dostat odborníky, kteří se souvislostem a dopadům digitalizace dlouhodobě věnují, dosud však měli jen malou šanci se při svých mnohých aktivitách setkat na jednom fóru a vyměnit si tam za aktivní účasti kvalifikovaného publika své názory na aktuální dění. Jsme rádi, že jim toto fórum možnost poskytl právě letošní Smart Business Festival,“ uzavírá David Kratochvíl.

Témata jako je kybernetická i fyzická bezpečnost robotických systémů, právní rizika související s odpovědností za škodu způsobenou autonomními zařízeními nebo třeba i stále nedořešená situace ohledně efektivních odpočtů nákladů na výzkum a vývoj ze základu daně rezonovala celým dvoudenním programem. Krom jiného pak účastníci měli možnost inspirovat se technologickými novinkami uvedenými do praxe samotné – prvním chatbotem v češtině, pípou 4.0 nebo si například vyzkoušet (ne)bezpečnost vzdáleného přístupu k zařízením typu chytrých tiskáren. Se zahraničními odborníky i tuzemskými experty proběhla diskuze o budoucnosti tzv. Digital Innovation Hubů – sítě Center pro digitální inovace, kterou aktuálně vytváří, i s aktivní účastí řady českých uchazečů, Evropská komise.

Celému programu pak dodala jiskru a nové impulsy diskuze s americkým futuristou Martinem Fordem, autorem bestselleru „Vzestup robotů: Technologie a hrozba budoucnosti bez práce“, kterou následně okomentovaly top osobnosti českého byznysu, akademické a vědecko-výzkumné sféry.

Smart Business Festival 2017 byl současně i shrnutím úspěšné série regionálních akcí, které pod názvem Kyberneticka revoluce CZ aneb Průmysl 4.0 v praxi realizuje sdružení CzechInno v roce 2017 ve spolupráci s regionálními vědecko-technickými parky a technologickými a inovačními centry. Série od ledna 2018 pokračuje dalším kolem akcí, které budou zaměřeny právě na sociální a ekonomické dopady pokročilé digitalizace a robotizace na prostředí v českých regionech a po celý nadcházející rok si kladou za cíl diskutovat o regionálních specifikách a současně i prezentovat příklady dobré praxe při jejich úspěšném řešení.

 

Dostávejte od nás VIP vstupenky zdarma
Zanechte nám, prosíme, váš kontakt a my vám čas od času pošleme bezplatnou VIP vstupenku na naše akce. Děkujeme.