Letošní premiéra Smart Export Fóra 2019 – 6 latinskoamerických zemí, 6 oborů z oblasti digitalizace průmyslu
Hlavní důvod konání Smart Export Fóra je právě ve vytvoření možností osobního setkávání, pochopení společenských a komunikačních odlišností a předat tak jeho účastníkům impulsy k nové spolupráci mezi Českem a teritoriem Latinské Ameriky, jehož inovační potenciál je v českém prostředí stále nedoceněn.
Proč Smart Export Fórum? Smart protože se zaměřuje na chytré technologie, které jsou předmětem aplikovaného výzkumu a napomáhají dynamickému rozvoji podnikání. Export protože se akce zaměřuje na spolupráci s mimoevropskými zeměmi. A konečně Fórum, protože jde o otevřenou platformu pro výměnu informací, kontaktů a příležitostí k networkingu v oblasti digitálních inovací.
Akci slavnostně zahájil člen řídicího výboru sdružení CzechInno, prezident Společnosti vědeckotechnických parků ČR a generální sekretář Asociace inovačního podnikání ČR doc. Pavel Švejda.
„Je zde silný domácí trh. Měníme naši podnikatelskou aktivitu velice rychle. Mexiko je přesvědčené, že je potřeba podporovat vědu, výzkum a rozvoj. Je důležité, abychom spolupracovali s ostatními zeměmi. Smart Export Fórum znamená příležitost, jak se seznámit s dalšími firmami, které by mohly podpořit tento rozvoj.“
V blocích věnovaných Brazílii, Kolumbii, Peru, Chile, Argentině a Mexiku řečníci seznámili posluchače s inovačním ekosystémem a aktuálními digitálními potřebami jednotlivých zemí.
Darlan Moraes, Brazil Tech Award, Sao Paulo, Brazílie představil rychlé příležitosti k expanzi evropských firem do Brazílie.
Prof. Miroslav Svitek z Fakulty dopravy ČVUT, University of Texas in El Paso a Czech Smart City Cluster představil Kolumbii jako krásnou a zajímavou zemi. Její potenciál neustále roste, studenti mají chuť něco dokázat a prosadit se. V roce 2017 se v Kolumbii např. konala přednáška o kvantovém počítání, v roce 2018 první konference na chytré osvětlení.
Jiří Jílek, exportní konzultant – senior se specializací na oblast Latinské Ameriky Agentury CzechTrade představil potenciál vzájemné spolupráce mezi Českou republikou a Chile
Zdeněk Sobotka, jednatel Solek Group uvedl zkušenosti z působení na chilském trhu, možnosti spolupráce a doporučení pro české firmy.
Julia Elena Delgado, Universidad de Buenos Aires, Argentina, s laskavou asistencí J.E. Roberta Alejandra Salafii, velvyslance Argentiny v Praze, hovořila o možnostech spolupráce Argentiny a zemí Střední Evropy v oblasti digitálních inovací.
O virtuální a rozšířené realitě hovořil Jakub Lehotský z Pocket Virtuality, Štěpán Kravciv z Filosofické fakulty Univerzity Hradec Králové přiblížil zajímavé téma – Kulturní dědictví – minulost pro budoucnost: Vizualizace a digitalizace kulturních památek a Michal Postránecký z Centra města budoucnosti při Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT zmínil téma využívání rozšířené reality v urbánních systémech. “Je např. možné vytvořit si virtuální dvojče stavby a sledovat, co se děje v instalacích pod městem,” nabídnul účastníkům.
Prof. Josef Basl ze Západočeské univerzity v Plzni a Hana Kubičková z Vědeckotechnického parku Univerzity Palackého v Olomouci seznámili posluchače s možnostmi aditivní výroby, 3D tisku a pokročilé materiálové technologie.
Před společenským večerem Smart Export Fóra 2019 všem účastníkům i hostům poděkovali Tereza Šamanová, výkonná ředitelka sdružení CzechInno a David Kratochvíl, předseda řídicí rady sdružení CzechInno. Příjemnou atmosféru navodila mexická skupina Mariachi Azteca de Praga.
Celým Festivalem účastníky provázela moderátorka hlavního zpravodajství České televize Daniela Písařovicová.
Smart Export Fórum 2019 – první ročník v číslech:
- 8 aktivně zúčastněných států,
- 42 přednášek řečníků,
- 22 vystavovatelů,
- více než 60 krátkých obchodních setkání – business speed-datingů,
- téměř 300 akreditovaných účastníků z 23 zemí celého světa.
Letošní ročník se konal pod záštitou prezidenta republiky Miloše Zemana, Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a předsedy technologické agentury ČR Petra Konvalinky.
Smart Export Forum 2019 Střední Evropa & Latinská Amerika se koná pod záštitou prezidenta České republiky Miloše Zemana, ministra průmyslu a obchodu České republiky Karla Havlíčka a předsedy Technologické agentury ČR Petra Konvalinky.
Generálním partnerem akce je Česká exportní banka. Hlavními odbornými partnery jsou Technologické centrum Akademie věd České republiky jako koordinátor sítě Enterprise Europe Network Česká republika, agentura CzechTrade, Elektrotechnická asociace ČR, Asociace inovačního podnikání ČR, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, ČESTA – Smíšená obchodní komora Česko-tichomořské aliance, Společnost vědecko-technických parků ČR a Advokátní kancelář Gürlich & Co.
Mediálními partnery projektu jsou Regie Radio Music jako provozovatel rádií Frekvence 1, Evropa 2 a Rádio BBC a multimediálního projektu Zet, vydavatelství Empresa Media, portál BusinessInfo, časopis MM Průmyslové spektrum, časopis Inovační podnikání a transfer technologií a Rok digitálního podnikání.
Informace o činnosti sdružení CzechInno a všech jeho projektech jsou k dispozici na www.czechinno.cz
Děkujeme těmto partnerům: