Smart Business Festival CZ 2019
„Líbí se mi název SMART“, uvedl. Přesně o to se snažíme, aby byla naše republika. Dáváme dohromady vizi. Jednoduchou, jasnou, čitelnou. Naše země bude maximálně možná nezávislá. Zavádíme chytrou infrastrukturu. Nejsme zemí minulosti, umělá inteligence nám bude v této cestě pomáhat. Těším se na podporu Vás, podnikatelů. Daří se nám dobře, protože tvrdě pracujete.”
“Zdroje investujme do budoucnosti, vyplatí se to společnosti, vědě, v roce 2030 se dostaneme do špičky!“ zakončil svoje vystoupení.
Karel Havlíček
“Je důležité vytvořit digitální inovační huby, které budou poskytovat dovednosti, školení, abychom mohli zajistit rozvoj malých a středních podniků. Zde se budou podílet i další společnosti formou spolufinancování.”
„Nejprve bych chtěl poděkovat organizátorům“, začal svoje vystoupení. „Tato akce má tradici a smysl. Před třemi roky téma digitalizace bylo velmi nové. Je to velmi moudrý krok Evropské komise investovat do aktivit, proto aby se výsledky výzkumu a poznatky dostávaly do praxe, hlavně do malých a středních firem, které nejvíce potřebují pomoc. A to nemůžou dělat úředníci, od toho tu budou huby a odborníci, kteří rozumějí technologiím.
Česká republika patří mezi lídry v oblasti kybernetické bezpečnosti, v oblasti výzkumu. Máme nový superpočítač se skvělým jménem Barbora. I tady jsme na špici.
DIH mají kromě jiného důležitý úkol – vzdělávat veřejnost. Je důležité, aby na Ministerstvu školství pochopili, že „digital skills“ jsou základem rozvoje společnosti.“
Také představil program Digitální Česko (https://www.digitalnicesko.cz/), který je souborem koncepcí a implementačních plánů zajišťujících předpoklady dlouhodobé prosperity České republiky v prostředí probíhající digitální revoluce. Digitální Česko má 3 pilíře: 1) Česko v digitální Evropě – Koncepce ČR k podpoře vyjednávání digitální legislativy v EU, 2) Informační koncepce ČR – Koncepce budování eGovernmentu v ČR 2018+ a jeho IT podpory a 3) Digitální ekonomika a společnost – Základní pilíř celospolečenských změn, které přináší tzv. čtvrtá průmyslová revoluce.
Mayte Carracedo
Více informací najdete na www.I4MS.eu, kde je také k volnému stažení brožura o I4MS.
Nejprve představil nový superpočítač Barbora. „Určitě je to počítač s nejhezčím jménem“, zažertoval na úvod. „Hlavní myšlenka Národního superpočítačového centra je umožnit malým a středním firmám optimalizovat jejich technologie a procesy s využitím CloudiFacturingu. Naše zkušenost je taková, že malé společnosti neví, že neví. Důležité je ukázat jim, jak by tyto technologie mohly využít. To je úkol hubů.
Příklady dobré praxe dobře poslouží jako vzor a zdroj poznání. Např. při výrobě nového elektromotoru při využití cloudu jsou přesnější výpočty, automatizuje se celý proces, a výroba se zrychlila na pouhých 5 dní. Další možné využití je např. vytvoření tzv. digitálního dvojčete. Díky super počítačům se více využívají.
Tomáš Karásek
Martin Babuška
Projekt Smart_Watch si klade za cíl vytvořit síť spolupracujících organizací v oblasti RIS a SMART a zároveň vytvořit mapu kompetence jednotlivých organizací (obory, aktivity, best-practices, finanční zdroje atd.), vytvořit spolupracující skupiny napříč zeměmi.
„V ČR máme velmi malé povědomí o financování. Snažíme se proto poskytovat potřebné informace. Zapojili jsme 82 organizací a spolu se sítí 800 organizací. Vytváříme platformy a působíme na vládní instituce, jak je implementovat do praxe.“
Více na: https://smartwatch.zcu.cz/
Marek Bureš
„Cílem Digitálních informačních hubů (DIH) je networking mezi členy ve prospěch digitalizace malých firem. V roce 2017 nás bylo 6 statečných, nyní máme 70 členů.”
“V roce 2020 uskutečníme regionální akce, na kterých představíme příklady dobré praxe úspěšné digitální transformace. V České republice je v současnosti 9 hubů, 2 rostoucí jsou v Ústí nad Labem a Olomouci.”
Tereza Šamanová
prof. Peter Staněk
“Klíčová bude kvalita výrobků., která pomocí digitalizace a AI bude moct být stále individuálnější. Zmínil i skutečnost, že dobrovolně prostřednictvím sociálních sítí a lokalizace SIM karet poskytujeme komerčním společnostem informace, které jsou využívány a stávají se předmětem obchodu. Firmy ale za ně neposkytují žádnou protihodnotu.
„Využívání špičkových technologií v některých případech tak neslouží lidem, ale spíše se obrací proti nim,“varoval na závěr.
“Když si budete kupovat nový přístroj, myslete na svou bezpečnost,” vyzvala na konec svého vystoupení.
Erika Lindauerová
Miloš Mastník
Podmínka pro rozvoj internetu věcí je jejich masovost, musí být nákladově dostupný. Klíčové je zajistit rozumným způsobem bezpečnost sítí a zacházení s daty. Musíme vědět, jak je bezpečně ukládat, kdo k nim má přístup a jak s nimi zacházet. Práce s daty je možná jedině s dobrou strategií.
„Společnosti si obvykle myslí, že největší riziko jsou vnější útoky. Mnohem větší jsou ale uvnitř společnosti, od zaměstnanců. I na to myslete!“
Více na https://www.cra.cz/
„Data nejsou vedlejším produktem procesů, ale základem pro zvýšení produktivity, efektivnosti a nových obchodních modelů a inovací.“ Zdůraznil důležitost poučení zaměstnanců, jak zachovávat bezpečnost celého systému.
Roland Sommer
Uvedl jako příklad poskytování online půjček, kdy útočníci najdou zranitelnost systému.
„Generujeme statisíce žádostí o půjčky, a tím hledáme slabá místa, kudy by mohlo dojít ke ztrátě. Hledáme strukturované útoky, útočník potřebuje několik kroků, generovat otázky, a to je způsob chování který hledáme.“
Více na https://www.bulletproof.ai/
Blockchain je nezničitelná a nezfalšovatelná databáze tzv. hashů (kódů – digitálních otisků). Jsou zde nijak zničitelná a neopakovatelná data souborů. Lze podle nich např. verifikovat smlouvy, registrovat firemní smlouvy, registrovat autorského díla apod. K využití veřejností slouží aplikace Blockchain Notarius.
„Chceme blockchain posunout do průmyslové praxe a zvýšit důvěryhodnost procesů,“ uzavřel přednášku.
Více na www.blockchainnotarius.cz
Daniel Štefl
„Hlavním cílem je provádět důvěryhodné transakce v nedůvěryhodném prostředí.“
Více na https://www.ssf.fi/ssc/
Smart Contracts fungují tam, kde se transakce odehrávají automaticky na základě naplnění podmínek a stavů, které v rámci řetězce nastanou a jsou zaznamenány do blockchainu. V logistice přispějí ke zjednodušení administrativy, kde odpadnou tradiční a drahé metody zajištění plateb, např. inkasa, akreditivy. Po širším zavedení blockchainu jej budeme moct využívat např. při zápisu do katastru nemovitostí, při sledování cesty náhradních dílů či potravin.
Více na https://www.prkpartners.com/cs/
Více na https://dihnet.eu/
Tomáš Pitner, Cybersecurity Innovation Hub (Brno). Cybersecurity Innovation Hub je nezisková networková organizace, která vytváří multidisciplinární ekosystém výzkumných institucí, vládních orgánů, klastrů a soukromých společností zaměřených na spolupráci, sdílení informací, výzkum a implementaci špičkových technologií v kybernetické bezpečnosti. Spolupracuje s Masarykovou universitou v Brně.
Více na https://www.cybersecuritydih.cz/
http://h4di.cz/
Petr Achs, Inovační centrum Ústeckého kraje (Ústí nad Labem) „Budujeme inovační ekosystém Ústeckého kraje a o jeho rozvoj usilujeme samostatnými projekty, které mu přinesou nové ekonomické příležitosti, lepší podmínky anebo nové nástroje a služby pro obyvatele regionu.“
https://icuk.cz/
https://www.it4i.cz/
Petr Kuthan, Jihočeský digitální inovační hub (České Budějovice) Cílem projektu Jihočeského Digi Hubu je podpora procesů souvisejících s postupnou digitální transformací regionálních firem a současně podpora rozvoje digitálních kompetencí ve školách, a to na všech stupních vzdělávacího systému, a podpora navazujícího a celoživotního vzdělávání s ohledem na rozvoj digitálních dovedností.
https://jihoceskydigihub.cz/
https://www.ncp40.cz/
Prof. Josef Basl, Plzeňský digitální inovační hub. „Plzeňský digitální inovační hub je aktivní zejména v oblasti TAČR projektů a ve spolupráci s Pedagogickou fakultou. Snažíme se o zvyšování digitálních dovedností i jejich využití ve zdravotnické oblasti.“
https://dih.zcu.cz/
Více na https://www.mpo.cz/assets/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/2019/6/8-TC-HK-O–Zezulak-_2_.pdf
Lenka Kučerová, Výzkumné centrum pro informatiku ČVUT a Prague.ai,Praha. „Měníme Prahu ve světové centrum umělé inteligence. Propojujeme studenty, pedagogy, vědce, podnikatele, investory a mnoho dalších, za účelem aktivní spolupráce, podpory prvotřídního základního a aplikovaného výzkumu a tvorby produktů a služeb v oblasti umělé inteligence. Budeme tuzemskou veřejnost informovat o zásadních přínosech umělé inteligence pro budoucnost české ekonomiky. Českou republiku budeme v zahraničí prezentovat jako vhodnou lokalitu pro studium, výzkum a podnikání.“
Více na https://www.prg.ai/
Děkujeme těmto partnerům:
Celým Festivalem účastníky provázela moderátorka hlavního zpravodajství České televize Daniela Písařovicová.
Smart Business Festival CZ 2019 se konal pod záštitou ministra průmyslu a obchodu České republiky Karla Havlíčka a předsedy Technologické agentury ČR Petra Konvalinky.
Informace o činnosti sdružení CzechInno a všech jeho projektech jsou k dispozici na www.czechinno.cz
Děkujeme těmto partnerům: